FAQ WYBORCZY

Krótki przewodnik po wyborach do Wrocławskiej Rady Kultury zawierający listę pytań i odpowiedzi do procesu rejestracji i głosowania.

REJESTRACJA 

Kto może głosować w wyborach do Wrocławskiej Rady Kultury?
W wyborach mogą głosować osoby pełnoletnie mające pełnię praw publicznych, dla których Wrocław jest centrum aktywności życiowej i są przedstawicielami lub uczestnikami wrocławskiego życia kulturalnego. Głosy oddać mogą tylko osoby, które dopiszą się do listy wyborców między 4 a 29 listopada 2020 roku za pośrednictwem formularza rejestracyjnego, dostępnego na stronie kongres.kulturawroclaw.pl/rejestracja/.

W jakim terminie można rejestrować się na głosowanie?
Rejestracja na głosowanie rozpoczęła się 4 listopada i potrwa do 29 listopada 2020 roku.

Czy jeśli dopisałem/am się do listy wyborców wiosną, przed pierwotnym terminem wyborów, to muszę to zrobić ponownie?
Tak. Lista wyborców uprawnionych do oddania głosu w wyborach do Wrocławskiej Rady Kultury organizowanych 4 grudnia 2020 roku tworzona jest od nowa. Uczestnicy, którzy dokonali rejestracji do udziału w wyborach, które odbyć się miały 20 marca, muszą zarejestrować się raz jeszcze.

Czy można wziąć udział tylko w głosowaniu, bez rejestrowania się do udziału w programie Wrocławskiego Kongresu Kultury?
Tak. Zapisy prowadzone są w dwóch równoległych ścieżkach: jako (1) rejestracja wyborców oraz (2) rejestracja uczestników dyskusji stolikowych. Także tym drugim przysługiwać będzie prawo wyborcze – nie muszą więc oni osobno dopisywać się do listy wyborców. Po wyczerpaniu miejsc na dyskusje stolikowe będzie możliwa jedynie rejestracja na wybory. Panele dyskusyjne odbywające się 3 i 4 grudnia będą transmitowane na żywo w internecie – uczestnictwo w nich nie wymaga rejestracji.

Dlaczego podczas rejestracji wymagane jest podanie takich danych osobowych jak numer PESEL? W jaki sposób i przez kogo będą one przetwarzane?
Numer PESEL jest niezbędny do zweryfikowania ukończenia przez rejestrującą się osobę 18. roku życia. Zgodnie z regulaminem wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury i regulaminem Wrocławskiego Kongresu Kultury, czynne prawo wyborcze (oprócz spełnienia dodatkowych kryteriów, opisanych w regulaminie) mają osoby pełnoletnie, którym przysługuje pełnia praw publicznych. Numer PESEL, jak i wszystkie inne dane udostępniane podczas rejestracji, będą przechowywane przez Operatora (Strefę Kultury Wrocław) i przetwarzane tylko w celu przeprowadzenia procedury wyborów online. 


GŁOSOWANIE

Wysłałem/am zgłoszenie. Co dalej?
Zgłoszenie wysłane w dniach 4-29 listopada przez formularz rejestracyjny trafi do systemu głosowania, który 4 grudnia na podany w zgłoszeniu adres e-mail wyśle automatycznie wygenerowany unikatowy link do głosowania. 4 grudnia między 9:00 a 18:00 wystarczy sprawdzić skrzynkę pocztową i kliknąć w przesłany link, który kierować będzie do przeprowadzenia wyborów aplikacji Election Runner.

Czy mogę zarejestrować się do głosowania bądź zagłosować stacjonarnie, nie za pośrednictwem internetu?
Rejestracji, jak i głosowania można dokonać jedynie przez internet. Uruchamiamy jednak infolinię, gdzie uzyskać będzie można pomoc techniczną oraz wsparcie w procedurze rejestracji i samego głosowania. Infolinię zapewnia Strefa Kultury Wrocław, a nadzór sprawuje Komisja Wyborcza. 

Osoby, które potrzebują wsparcia w procesie rejestracji prosimy o kontakt z Agnieszką Marcinowską – mail: agnieszka.marcinowska@strefakultury.pl, telefon/sms: +48 501 215 064
Infolinia czynna będzie w dniach:
20.11 (piątek) 9:00-13:00
24.11 (wtorek) 9:00-13:00
26.11 (czwartek) 14:00-18:00

Kiedy można oddać głos?
Głosy będzie można oddawać jedynie w trakcie trwania wyborów: 4 grudnia między godziną 9:00 a 18:00. Osoby, których rejestracja na listę wyborców zostanie pozytywnie zweryfikowana, otrzymają wiadomość e-mail z zaproszeniem do wzięcia udziału w głosowaniu online. Indywidualny wygenerowany dla każdego z wyborców link zostanie automatycznie przesłane przez aplikację Election Runner 4 grudnia o godzinie 9:00.

Na ilu kandydatów/ek mogę zagłosować?
Zgodnie z regulaminem wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury, głos można oddać na tylu kandydatów, ile jest miejsc mandatowych – czyli na maksymalnie 8 osób (minimalnie na 1 osobę). 

Gdzie znajdę informacje o kandydatach do Wrocławskiej Rady Kultury?
Lista kandydatów i kandydatek oraz ich biogramy i wizytówki wideo znajduje się w zakładce “Kandydaci” na stronie Kongresu: kongres.kulturawroclaw.pl/lista-kandydatow/ 

Co zrobić, jeśli 4 grudnia nie otrzymam wiadomości e-mail umożliwiającej głosowanie?
Najlepiej sprawdzić folder spamu, bo tam niestety mogła trafić wiadomość. Jeśli nie ma go także i tam, prosimy o maila (wybory@strefakultury.pl).

Link w wiadomości e-mail, którą otrzymałem/am 4 grudnia, nie działa. Co mogę zrobić?
Prosimy sprawdzić, czy głos przez Panią/Pana nie został już oddany – link ma charakter jednorazowy, można skorzystać z niego tylko raz. Jeśli potrzebna jest pomoc techniczna, można ją uzyskać mailowo (kongres@strefakultury.pl).

Jak mogę sprawdzić, czy mój głos został oddany?
Głos zostaje oddany automatycznie po zatwierdzeniu głosowania przez wyborcę w ostatnim kroku, przed wyjściem z aplikacji do głosowania. Po wspomnianym zatwierdzeniu pojawi się komunikat informujący o poprawnym oddaniu głosu. 

Kiedy poznamy wyniki głosowania?
Komisja wyborcza po zakończeniu głosowania, o godzinie 18:00, otrzyma automatycznie wygenerowany wynik wyborów. Do publicznej wiadomości podana zostanie treść przygotowanego protokołu Komisji, co nastąpi tak szybko, jak to będzie możliwe, nie później jednak niż do końca dnia 4 grudnia 2020.