Współtwórz Kongres

Wrocławski Kongres Kultury od początku przygotowujemy z myślą o lokalnych środowiskach twórczych. Chociaż praca nad programem trwa od dawna, zaprosiliśmy was do współtworzenia go razem z nami. Dlatego też od początku stycznia zachęcaliśmy do zgłoszeń do pitchingu, czyli części artystycznej kongresu oraz do nadsyłania tematów dyskusji stolikowych.

Te sposoby na włączenie się w przygotowanie marcowego spotkania okazały się niezwykle popularne – do 28 stycznia otrzymaliśmy 27 propozycji pitchingów i 21 tematów stolików dyskusyjnych!

Stoliki dyskusyjne

Wrocławski Kongres Kultury ma być nie tylko miejscem spotkania, ale i dialogu. Dlatego też zachęciliśmy was do zgłaszania propozycji dyskusji stolikowych, dzięki którym w szerszym gronie będziemy mogli pochylić się nad konkretnym problemem dotyczącym wrocławskiej kultury. W dyskusji będzie mogło wziąć udział maksymalnie 30 osób, a czas trwania nie powinien przekroczyć 90 minut. Planowana rozmowa musi mieć charakter postulatywny, ponieważ jej efektem powinny być konkretne postulaty albo propozycje rozwiązań.

Spośród wszystkich zgłoszeń wspólnie wybraliśmy cztery propozycje, które zostaną włączone w program kongresu. Głosowanie trwało od 31 stycznia do 2 lutego do północy. W dostępnej na naszym Facebooku ankiecie oddaliście łącznie 2218 głosów. Dziękujemy!

Cztery najpopularniejsze propozycje:
12. Powszechna edukacja artystyczna i estetyczna dzieci i młodzieży – 278 głosów;
8. Kultura bliżej domu, czyli o CAL-ach, bibliotekach, radach osiedli i kulturotwórczym potencjale mieszkańców i mieszkanek Wrocławia – 243 głosy;
6. Gdzie są nasi sponsorzy? Czy skuteczny sponsoring w kulturze istnieje? – 183 głosy;
14. Promocja wrocławskiego środowiska artystycznego – możliwości i kierunki – 166 głosów;


Pitchingi

Trudno wyobrazić sobie marcowy kongres bez sztuki. Dlatego zachęcaliśmy was do udziału w pitchingach – krótkich wystąpieniach, które będą okazją, by zaprezentować siebie, swoją twórczość, prowadzony przez was kolektyw czy NGOs lub przedstawić pomysł na festiwal czy cykl wydarzeń.

W tej części programu najważniejszy był dla nas pomysł, nie forma.

Spośród 27 nadesłanych zgłoszeń komisja kuratorska, złożona z osób reprezentujących różne dziedziny sztuki, mających doświadczenie kuratorskie, produkcyjne oraz artystyczne, wybrała 10 projektów, które zaprezentowane zostaną 20 marca w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Wybrane propozycje:

 1. Ciałość – Mateusz Czyczerski
 2. Na martwej planecie nie będzie kultury – Extinction Rebellion
 3. NO LOGO [official video] – Galeria JEST
 4. Ucieleśnieni – AFAR
 5. Głosy – Kolektyw Kobietostan
 6. Koncert pieśni Dolnego Śląska – KOSY
 7. Light Inside Me – Natalia Komorowska
 8. spektakl „Ruska Śmierć” – fragmenty – Teatr Ekstrawersja
 9. Działanie teatralno-ruchowe „Instrukcja” – Teatr Tańca Step
 10. Wkurvv Festiwal – Wkurvv

Z autorami wybranych pitchingów będziemy kontaktować się, by potwierdzić szczegóły prezentacji. Szczegółowe informacje o projektach ogłoszone zostaną wkrótce!

Uzasadnienie komisji: „Dokonaliśmy zgodnego i w naszej opinii najlepszego możliwego wyboru, którego wynikiem będzie prezentacja różnorodnych działań z szeroko pojętego pola kultury, wspierająca młode wrocławskie projekty niezależne, działające bez stałego wsparcia grantowego czy instytucjonalnego. W wyborze kierowaliśmy się również umiejętnością określenia przez zgłaszających merytorycznego celu – innego niż tylko autoprezentacja”.

Skład komisji:

 • Dominika Kluszczyk
 • Olga Kończak
 • Katarzyna Krzysztyniak
 • Dominika Nestorowska
 • Joanna Świątek-Czwojdzińska
 • Marek Gluziński