Tomasz Sikora

Muzyk, filozof, realizator dźwięku, producent, wydawca, animator kultury i promotor zbliżenia kultur i narodów. Praktyk współpracy kulturalnej ze Wschodem, pomysłodawca i twórca Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA, Kreatywny Wrocławia 2019, laureat medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego za odwagę usuwania antysemityzmu z przestrzeni publicznej. Fundator i prezes Fundacji Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż”.

Razem z wrocławskim zespołem Karbido od 2004 roku współpracuje z Jurijem Andruchowyczem, z którym zespół wydał 5 płyt i zagrał kilkanaście tras koncertowych w Ukrainie, Polsce, Czechach i Niemczech. Współpracował również z zespołami DakhaBrakha, VJ Grupa Cube. Uczestnik projektu „rozdilovi” z udziałem Serhija Żadana. Z zespołem Karbido uczestniczy też w projektach „Stolik” (kilkaset koncertów na całym świecie), Music4Buildings i innych.

Jako producent zajmował się produkcją filmu „Stolik” Karbido, jako menadżer i muzyk organizował i uczestniczył m.in. w trasach Kabrido/Andruchowycz „Cynamon Polska Tour 2010” , „Aperitif Ukraina
2011”, „Absynt” (2012), Karbido „Stolik” w Australii (2012), „Mapa Rzeki” Karbido / DakhaBrakha (2013), koncert „Mińsk Kijów Wrocław Ex2013” – PPA we Wrocławiu, „Katastrofa Hindeburga” – Złoty Tukan PPA OFF (2007), projekt ART.BOX UA/PL w Rzeszowie w ramach Europejskiego Stadionu
Kultury, „Absynt” – Kijów: prezydencja Polski w Unii Europejskiej (2011), „Stolik” w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku (2013), trasa Karbido „Stolik” w Danii (2014), „Atlas Estremo” (2015), „Litografie: (2018)” itd.

Autor dźwięku do filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Nagrodzony Złotym Jantarem za dźwięk do filmu „Moja Krew” Marcina Wrony. Twórca dźwięku do filmów: fabularnych m.in. „Miłość” Sławomira Fabickiego, „Demon” i „Chrzest” Marcina Wrony, „Warszawa” D. Gajewskiego, dokumentalnych m.in. „Pieśń pamięci” reż. Nathalie Rossetti, Turi Finocchiaro, animowanych i krótkometrażowych.


Rekomendacje:

  • Jurij Andruchowycz
  • Robert Chmielewski – dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych Firlej
  • Marek Otwinowski
  • Serhij Żadan