Mariusz Mikołajek

Artysta malarz, dyplom PWSSP w pracowni Konrada Jarodzkiego /1984/, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, animator działań plastycznych, akcji, warsztatów, happeningów i spotkań. Organizował wystawy i akcje plastyczne w niekonwencjonalnych miejscach: dworzec, schronisko dla bezdomnych, podwórko, kino, galeria handlowa, więzienie etc.

Takimi działaniami poszerzał relację: artysta – widz, uczestnik, odbiorca. Uważa się za malarza, ale czasami dopełnia swoją wypowiedź formami trójwymiarowymi, performancem, wideo czy instalacją. Jego duże indywidualne wystawy są czymś w rodzaju site-specific – wypowiedzią odnoszącą się do tożsamości miejsca, wybranego na ekspozycję.

Ostatnie wystawy, 2019: indywidualna – „Zawsze początek”. Spotkanie” Stara Kopalnia, Wałbrzych, zbiorowa- „Statek Robinsona” Muzeum Architektury, Wrocław.

Ostatnie realizacje w przestrzeni miejskiej: „Budujemy miasto sztuki. Wałbrzych” i murale w Sky Tower (2019). Razem z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem założył Fundację OK, Art., która min. animuje działania kulturotwórcze z mieszkańcami nadodrza. Artyści z zrealizowali około 4000 m2 muralu z mieszkańcami podwórek na ulicy Roosevelta i na jednym z tych podwórek od siedmiu lat prowadzi warsztaty artystyczne. Artysta nagrodzony medalem Gloria Artis.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach, prywatnych i muzealnych min: Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie, w zbiorach Zachęty.


Rekomendacje

  • Ośrodek Pamięć i Przyszłość
  • Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”