Krystyna Strużyna-Kunecka
W 1975 ukończyła studia w PWSSP we Wrocławiu. Od ukończenia studiów czynnie uczestniczy w życiu artystycznym Wrocławia. Jest laureatką wielu nagród, wyróżnień i medali, m.in.: medal za rzeźbę „Skrzydła Polskie” na Międzynarodowym Sympozjum Rzeźby – Hoyeswerde 1989, złoty medal na Ogólnopolskim Przeglądzie Rzeźby Polskiej. Jako jedyna polska artystka uczestniczyła w VI Międzynarodowym Biennale Ceramiki – Kair 2002, gdzie otrzymała medal za rzeźbę „Ptak Wolności”.
Z jej inicjatywy powstały w roku 1980 Wrocławskie Ceramiczne Warsztaty Twórcze a w latach 1984- 1987 Autorska Galeria CWT przy PSP we Wrocławiu. Przez 10 lat prowadziła Ogólnopolski Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu. Prowadzi bogatą dokumentację artystów wrocławskich. Pięciokrotnie otrzymała stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1987 została ustanowiona rzeczoznawcą.
Pełniła i pełni szereg funkcji w Związkach Twórczych. Jest Prezydentem Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarz i członkiem Zarządu ZPAPPSU we Wrocławiu. Jej nota biograficzna została opublikowana w IV wydaniu encyklopediach „Kto jest Kim w Polsce” i „Actus Purus – Who’s Who in The Word 2004”. W Atlasie „Architektura Wrocławia” (tom II str.202) został zaprezentowany pomnik jej autorstwa poświęcony pamięci rodziców. Za swoje osiągnięcia twórcze została uhonorowana tytułem Zasłużony Działacz Kultury i złotą odznaką ZAR. Otrzymała krzyż zasługi od Prezydenta RP. Od 2012 jest wiceprzewodniczącą Rady Ławniczej.
W dorobku artystycznym ma 160 wystaw krajowych, międzynarodowych w tym 28 wystaw indywidualnych. Prowadziła 21 autorskich ogólnopolskich plenerów ceramiczno-rzeźb. z udziałem artystów zagranicznych. Promuje osiągnięcia wrocławskich artystów na sympozjach międzynarodowych i pismach tematycznych. W 2005 roku z jej inicjatywy powstało Ekspozycyjne
Archiwum CWT i Dyskusyjny Salon Sztuki. W 2005 będąc w Parlamencie Europejskim, zaproponowała powstanie stałej kolekcji sztuki polskiej w Parlamencie UE.
Rekomendacje:
- Włodzimierz Podlecki