to kolejny element kongresu, który zakłada wasz aktywny udział. Do stworzenia ilustracji przedstawiającej marcowe spotkanie zaprosiliśmy różnych przedstawicieli wrocławskiego środowiska kulturalnego, którzy przedstawili nam swoją wizję kongresu. Krótkie opisy każdego z autorów, wraz z przygotowaną przez nich ilustracją, znajdziecie poniżej.
Jeśli chcielibyście podzielić się waszym spojrzeniem na kongres i zobaczyć na tej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz na innych materiałach promocyjnych wydarzenia swoją ilustrację, napiszcie do nas wiadomość na adres: kongres@strefakultury.pl.
Założeniem naszej oprawy wizualnej jest ciągłość procesu twórczego i prezentowanie przeróżnych oblicz kongresu, dlatego czekamy na wasze zgłoszenia!
O czym powinniście pamiętać tworząc pracę?
Zachęcamy was do przesyłania czarno-białych grafik inspirowanych lub obrazujących ideę Wrocławskiego Kongresu Kultury i/lub wyborów do Rady Kultury. W identyfikację najlepiej wpiszą się proste, schematyczne, szkicowe, abstrakcyjne bądź narracyjne ilustracje, przygotowane bez wykorzystania typografii bądź z liternictwem spełniającym funkcję ozdobną. Wasze materiały wykorzystywane będą jako jedna z grafik wpisana w różne materiały promocyjne Wrocławskiego Kongresu Kultury.
Propozycję przesyłać możecie w różnych formach – od skanu wykonanego ręcznie rysunku aż po grafikę zapisaną w krzywych. Opcją modelową byłaby ilustracja w formie grafiki wektorowej lub bitmapa o rozdzielczości 300 dpi, kwadrat o minimalnym boku długości krótszej krawędzi A4.
Wrocławski reżyser, operator i artysta eksperymentujący z ruchomym obrazem. Laureat nagrody filmowej na Festiwalu Nowe Horyzonty za film dokumentalny „Chłopiec z Żabą”. Wraz z Tomkiem Tryzną współtworzył foto prozę „Taniec w Skorupkach”. Autor wielu filmów video-artowych i krótkometrażowych między innymi „Egzul” z nagrodą główną na festiwalu Shortcutz Amsterdam. Współtwórca festiwalu Kinomural. Aktualnie pochłonięty Czerwoną Księgą Carla Gustava Junga.
Olga Budzan
Olga Budzan
Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowanie tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Stworzyła ilustracje do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) oraz do przewodnika „Dolnoślązacy” (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”. Autorka ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka, współpracuje również z „Pasażer Zine and Records”. Pracuje w Dziale Oświatowym Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
Łukasz Czekalski
Łukasz Czekalski
Freelancer z rozszerzoną rzeczywistością realizujący swoje pasje z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, florystyki oraz paru jeszcze innych działań twórczych, patetycznie określanych mianem sztuki. Dla niego sam moment tworzenia jest niczym innym jak oderwaniem od rzeczywistości, czymś w rodzaju przeniesienia w inny wymiar, który może stanowić jej uzupełnienie i/lub zagłębienie się w różne zakamarki naszego wnętrza. Ma na swoim koncie kilka kameralnych wystaw autorskiego malarstwa. Członek Zarządu Fundacji Laetare, który poprzez różnego rodzaju działania twórcze stara się nieść radość innym ludziom.
Katarzyna Domżalska
Katarzyna Domżalska
Ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów, a następnie odbyła studia podyplomowe na kierunku Postprodukcja Fotograficzna, Filmowa i Telewizyjna na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych oraz konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in.: I miejsce na IX festiwalu filmów i form jednominutowych w kategorii Mini Dokument, II miejsce w V edycji konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”, I miejsce w konkursie na plakat XXIX edycji festiwalu „Up to 21”.
Ceni nade wszystko ciepło domowego ogniska, czyli poczucie bezpieczeństwa, brak trosk materialnych i silne męskie ramię w przytulnym wnętrzu. Do tego muzykę, sentymentalny film w telewizorze i placki kartoflane.
Konrad Grudysz
Konrad Grudysz
Członek kolektywu regime brigade. Amatorsko rysuje i maluje czerpiąc inspiracje od takich twórców jak: Eddie Martinez, Taylor White, Georg Baselitz, Mark Rothko i Noritake. Uważa, że w społeczeństwie technologicznym z każdej strony jesteśmy intensywnie uświadamiani że Ziemia nie jest zbyt przyjaznym miejscem, dlatego ucieka od koncepcji że sztuka powinna zwracać uwagę na problemy lub zadawać pytania, Zamiast tego szuka w niej odskoczni od szarej codzienności – beztroskich, dziecięcych bazgrołów i kolorowych plam na płótnach.
Ania Haudek
Ania Haudek
Architektka, scenografka. Absolwentka Wydziału Architektury PWR. Projektowała w pracowniach: +48, Major Architekci, MPP Maćków. Współpracowała m.in. z K. Imielą, M. Majewską, N. Rakowskim, M. Szpecht realizując projekty m.in. w Bydgoszczy (Teatr Polski), Gliwicach (Teatr Miejski), Kielcach (Teatr Lalki i Aktora), Krakowie (Narodowy Stary Teatr), Olsztynie (Teatr im. Stefana Jaracza), Opolu (Teatr im. J. Kochanowskiego), Wałbrzychu (Teatr Dramatyczny, Teatr Lalki i Aktora, Stara Kopalnia), Wrocławiu (Teatr Lalek, Teatr Pantomimy, Teatr Muzyczny Capitol, Narodowe Forum Muzyki).
Anastazja Jarodzka
Anastazja Jarodzka
Urodzona w 1992 roku. W 2015 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka – Dobrzanieckiego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni.
Natalia Jerzak
Natalia Jerzak
Znana jako BananaMama i zwJerzak. Rysuje, projektuje, organizuje i bananuje. Absolwentka grafiki na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizująca się w sitodruku na tkaninach. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”, wyróżniona przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie tytułem „Najlepszy dyplom: grafika 2015”. Inicjatorka prowadzonej przez osoby wychodzące z kryzysu bezdomności pracowni sitodruku „SitoOgrodnicy” – w 2017 roku nagrodzona za ten projekt nagrodą „Pokolenie W”. Jedna z „30 kreatywnych Wrocławia 2018”. W latach 2018-2019 współpracowała z magazynem kolarskim „Szosa” jako ilustratorka i reportażystka. Aktualnie projektuje i sprzedaje skarpetki ze swoimi wzorami, oraz pracuje jako project-managerka w Berlin Sessions Residency, koordynując program rezydencyjny dla artystów, badaczy i kuratorów z całego świata. A tak szczerze, to wolałaby po prostu siedzieć sobie gdzieś w lesie, dużo jeździć na rowerze, rysować komiksy i hodować własne warzywa. Mieszka i działa w Berlinie i Wrocławiu. Więcej o jej projektach: www.bananamamaboom.com / berlinsessions.org/portfolio/natalia-jerzak / www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2018/natalia-jerzak
Magdalena Kościańska
Magdalena Kościańska
Edukatorka artystyczna, autorka tekstów i inicjatyw związanych z kulturą i edukacją, ilustratorka i graficzka. Prowadzi stronę poświęconą kreatywnej edukacji Wyobraźniej, którą stworzyła i tworzy nadal, od podstaw – oraz projekty edukacyjne pod tym samym hasłem. Na przestrzeni lat współpracowała z licznymi instytucjami kultury, projektowała i ilustrowała dla marek z różnych części świata. Była też współkuratorką (obok Piotra Czecha) zbiorowej wystawy „Cross the b/order. Ilustracja bez granic”. Na co dzień chętnie angażuje się w akcje, które uważa za ważne i słuszne – związane ze wspieraniem zwierząt, ochroną praw człowieka i przyrody, promocją kultury. Więcej o jej działaniach można przeczytać na wyobrazniej.pl, a prace obejrzeć w jej portfolio na magicsuitcase.pl.
Karolina Krajewska
Karolina Krajewska
Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych we Wrocławiu oraz Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień koordynatorka alternatywnego klubu The Gate przy ul. Dworcowej 1a, działającego z ramienia Fundacji Drzwi Otwarte. Rysuje, maluje, pije dobrą kawkę i od kilku miesięcy tworzy razem z mężem markę Kaworzeczy.
Magdalena Kruk
Magdalena Kruk
O sobie: Projektuję.Podróżuję. Organizuję. Choć głównie jestem. Studiowała w Polsce, Grecji oraz Francji. Na co dzień zajmuje się grafiką, ilustracją, organizuje wystawy i pokazy filmowe w ramach Kina na Trójkącie. Spośród 70 znaków, 62 wskazują na to, że jest nałogowym podróżnikiem.
Bumi Phillips
Bumi Phillips
Wrocławianin. Kolekcjoner płyt analogowych i DJ, który muzyce zawsze poszukuje świeżości i nieoczywistych rozwiązań prezentując szeroki wachlarz brzmień od jazzu po taneczną elektronikę. Radiowiec. Członek kolektywu ON&ON, artysta wytwórni Osterdam Records. Wolnomyśliciel. Pescatarianin. Propagator sportu i zdrowego stylu życia.
Monika Ratajczak
Monika Ratajczak
Absolwentka wrocławskiej ASP. Dyplom obroniła w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Swoją wystawę dyplomową zorganizowała w pomieszczeniu na szczycie jednego z bloków tzw. wrocławskiego Manhattanu. Jest fanką Wrocławia, blokowych klatek schodowych i przeróżnych form modernistycznych. Ostatnio eksperymentuje z przenoszeniem swoich malarskich pomysłów na grafikę wektorową.
Lula Sarnia
Lula Sarnia
Rysuje, projektuje, pisze. Zajmuje się grafiką komputerową, ale nie zapomina o papierze pełnym tuszu, kredek i farby. Lubi sztukę plakatu oraz audiowizualizacje. Inspiracje czerpie w dużej mierze z dzikiej natury. Jej plakaty były na takich wystawach jak: Sztuka Polska NIE-PODLEGŁA w Galerii Agora, czy też Euroshorts 2019 Film Festival Poster Contest Exibition. Współtworzyła animowany teledysk „Rozhulantyna” jeleniogórskiego zespołu Fort BS (projekt w ramach warsztatów z animacji plastelinowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-Zbliżenia 2015), a także zrealizowała teledysk „O Zmierzchu” zespołu Demonstracja. Ilustrowała wiersze dla portalu „Tlen literacki”. Publikowała poezje m.in. w: „2Miesięczniku”, „Helikopterze”, „Migotaniach” czy „Ósmym Arkuszu Odry”. Wyróżniana i nagradzana w konkursach literackich m.in. OKP „Refleksy”, KJW im. Pawła Bartłomieja Greca. Finalistka Połowów 2018. Ciągle zastanawia się, jak wygląda las widziany sarnimi oczami.
Adrianna Styrcz
Adrianna Styrcz
Wrocławska wokalistka, która karierę rozpoczynała w duecie Sinusoidal wraz z Michałem Siwiakiem. Ich album „Out Of The Wall”, łączący ambient i trip-hop, okazał się jednym z ciekawszych debiutów 2011 roku, współpracowali także z Trickym z Massive Attack, co zaowocowało dwoma wspólnymi singlami. Artystka brała udział w nagraniach płyty „Punkt” Eklektik Session Radka Bonda Bednarza i Roliego Mosimanna, a z Mateuszem Górnym – Gooralem stworzyła duet CUDA. Występowała na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymała nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Szerszej publiczności dała się poznać występując w programie X-Factor. Obecnie wraz z Piotrem Łyszkiewiczem kończy pracę nad solowym albumem pt. „nie kojarzę” – w grudniu 2018 ukazał się singiel oraz klip pt. „Tapczan”.
Zuzanna Synoradzka-Wróbel
Zuzanna Synoradzka-Wróbel
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy rysunki, ilustracje, wzory. Jest zwolenniczką rysunku na papierze, ołówka, cienkopisu lub kredki. Za ich pomocą stara się wyczarować świat z wyobraźni. Jej ilustracje można czasem znaleźć w prasie np. „Kukbuk”, „Tygodnik Powszechny”, a zaprojektowane wzory na tapetach lub płytkach ceramicznych. Miłośniczka zwierząt, przyrody, turystyki górskiej i podróży. Opiekunka dwóch najwspanialszych na świecie kotów. Jej wybrane prace można obejrzeć na stronie: www.zuzannajuliasw.com.
Tomasz Jakub Sysło
Tomasz Jakub Sysło
Artysta plastyk, grafik, malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, influencer, społecznik, specjalista mediów społecznościowych, ojciec 10-letniego Tymoteusza. Artysta nieoczywisty. Znamy go bardziej z akcji społecznych czy murali. Rozpoznawalny ze względu na swój znak – charakterystyczną kreskę i postać komiksowego tfurcy, którą wykorzystuje do tworzenia obrazkowych historii z pozytywnym przekazem. Społecznie wrażliwy z wyjątkowym zmysłem obserwatora. Kreator dobrej energii, siłacz w walce o słabszych, swoimi artystycznymi wcieleniami zaznaczył się na mapie Wrocławia niczym bohater komiksowy walczący o innych poprzez walkę o siebie. Awanturnik, kamikadze, rycerz.