Renata Cierniak

Jestem bibliotekarką z zawodu i pasji oraz aktywistką osiedlową. Od 2005 r. jestem zatrudniona w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, a od 2011 r. pracuję w Filii nr 7 MBP przy ul. Suwalskiej
5 we Wrocławiu. Działam w nieformalnej grupie Kolektyw Pomysłów, która ma na celu integrację i aktywizację mieszkanek i mieszkańców poprzez różnego rodzaju działania społeczno-kulturalne. Dodatkowo jestem radną osiedlową w Radzie Osiedla Maślice, w której pełnię funkcję Przewodniczącej.

Od kilku lat z Kolektywem Pomysłów oraz aktywnymi mieszkańcami i mieszkankami realizujemy na osiedlu projekty skierowane do różnych grup wiekowych (m.in. dzięki programowi Mikrogranty), gdzie biblioteka jest głównym partnerem działań (m.in. „Literatura na wynos” w ramach ESK Wrocław 2016, „Akcja Plansza, czyli jak Superbohaterowie ratują Maślice!” – stworzenie osiedlowej gry planszowej, „Etykieta w plenerze, czyli sąsiedzki bon ton na wesoło” – projekt filmowy, dodatkowo warsztaty malarskie, warsztaty literackie, spotkania autorskie, kino plenerowe). Dwa lata temu zainicjowałam wraz z koleżanką, Joanną Pawłowską, Amatorski Teatr dla Rodzica działający w Filii nr 7 w ramach Klubu Rodzica. Dotychczas opracowałyśmy jeden spektakl komediowy pt. „Robinki Hood
z MaśliCity” (przy współpracy z aktorką – Eweliną Niewiadowską), którego premiera odbyła się w marcu zeszłego roku. Obecnie pracujemy nad kolejnym.

Dodatkowo od 5 lat śpiewam w amatorskim osiedlowym chórze „Con Amore”, którego próby również odbywają się w mojej filii. W zeszłym roku zostałam laureatką w konkursie im. Olgi Rok dla aktywnych bibliotekarek. Wszelkie ww. działania oraz odpowiedzialne partnerstwo ze społecznością lokalną i nie tylko (m.in. z Radą Osiedla Maślice, ZSP 12 przy ul. Suwalskiej 5, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi przedsiębiorstwami, grupami nieformalnymi) zaowocowały tym, że Filia nr 7 zaczęła być postrzegana w swoim rejonie jako centrum kulturalne i ważny punkt na osiedlowej mapie.


Rekomendacje:

  • Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu